Імпреза. Килимарство Степана Ганжі

до 75 річного ювілею митця

з колекції Дирекції художніх виставок України

Термін проведення: з 20 квітня до 30 червня 2017року

Дирекція художніх виставок України представляє виставку рукотворних килимів Степана Ганжі в лицарській залі палацу Тарновських, який знаходиться в найвідомішому культурно-мистецькому осередку «Качанівка», визнаному одним з семи чудес України.

Степан Ганжа народився 18 квітня 1942 року на Поділлі у селі Жорнище Іллінецького району Вінницької області в родині знаного гончара Олександра Дорофійовича Ганжі і як митець формувався ще з самого дитинства. Пройшовши складні життєві університети і не цураючись найтяжчої праці, Степан Ганжа сформував себе як блискучий артист балету, багатогранний художник, поет-лірик і неперевершений митець-килимар.

Яскраве артистичне минуле – був солістом балету знаменитого хору імені Григорія Верьовки, – вкарбувалося в плоть і кров: а це барвисті строї артистів, прекрасні пісні рідного краю, дивовижна архітектура світових столиць, найкращі музеї, різнобарвна екзотика народного мистецтва країн, де йому пощастило побувати. Шквали овацій супроводжували натхненну працю українських артистів і серед них Степана. Та вік танцівника скороминучий – 20 років стажу і на пенсію.

«Якось в одну з безсонних ночей мене раптом немов осяяло, – розповідає автор – згадалося, як тато колись огороджував двір. Позабивав вербові кілочки, а між ними снував павутиною, нанизував лозові гілочки. Я допомагав йому, подавав галузки. І такий красивий тин вийшов, немов килим, справжній витвір мистецтва. Отож подумалося: а чому б собі не взяти цей принцип за основу». Так і вчинив. Сам виготовив велику раму, понабивав гачків, змайструвавши «приспособу», на якій і досі тче свої диво-килими. А починав він свою образотворчу працю вправно, з кожним твором набуваючи майстерності. Це дивні розписи, декоративні панно, натюрморти, психологічні портрети, жанрові сюжети, книжкова графіка. Але на цьому він не зупинився і взявся самотужки опановувати найскладніший різновид художньої творчості – килимарство. І тут на повну силу проявилась його істинна сутність – одержимий потяг до мистецтва.

За короткий час Степан Ганжа здобув славу одного з самобутніх сучасних митців, творчість якого відзначена званням заслуженого майстра народної творчості України, преміями імені Данила Щербаківського, Катерини Білокур, Сергія Колоса та найвищою нагородою – Національною премією України імені Тараса Шевченка.

В експозиції представлено 10 килимів виконаних автором, які увійшли до класики сучасного килимарства. З них 4 килими – «Чумацький шлях», «А вже весна», «І слава і воля», «Павичі» - Степан Олександрович подарував Дирекції художніх виставок України.

Особливістю творчості митця є власноручне виконання килимів, відтворюючи які він інколи по три-шість місяців не відходить від ткацького верстата в своїй однокімнатній квартирі. Митець опанував силу силенну матеріалів з усіх областей України, освоїв і старе килимарство, і новітнє. Він не копіює давні зразки народних килимів, а творить свій світ, дотримуючись основ і традицій, як по формі так і по змісту. Гама його килимів стримана, тяжіє до півтонів. Його килими дивують пісенними сюжетами, досконалістю форм, тонами та відтінками, витворені багатющою уявою, а уява та на генетичному рівні пов’язана зі споконвічними традиціями його рідного Поділля. Вони співають, бо омузичені ніжним серцем, залюбленим в красу рідного краю, про що свідчать назви: «Ще треті півні не співали», «В похід з полуночі», «Ой, Морозе, Морозенку», «Із-за гори з-за лиману», «А вже весна», «Павочка ходить, пір’ячко ронить», «Квіти Поділля».

Улюблені теми його робіт: дерево життя, квіти, птахи, вершники на конях. Всі сюжети орнаментовані традиційними народними узорами, рослинно-квітковим декором, геометричними образами та символами народного мистецтва – квадрати, ромби, трикутники, кола та півкола, розетки і все конструктивно та органічно вписується в канву килима.

Мистецтво Степана Ганжі нове, вагоме і самобутнє художнє слово в сучасному народному килимарстві з глибокими національними традиціями, які він віртуозно застосовує у власній інноваційності. Унікальні твори митця переконують у тому, що килимарство - це високохудожнє мистецтво, яке зібрало в собі міфологію, народну пісенну творчість, відлунює героїчними сторінками історії, краси рідного Поділля і вабить нас у світ Краси і Любові.

Я килимами простелю
Твій шлях до волі, рідний краю,
Ім’я святе благословлю -
Любов’ю лик твій заквітчаю.
…Усю любов, що я зберіг,-
У кольори переливаю,
Своє життя тобі до ніг -
Я килимами простеляю.
Моя Вітчизно дорога -
Моєї долі берегине,
В тобі - і щастя, і снага,
В тобі, пречиста Україна.
…Все, що дало мені життя,
В красу перетопляв я
І всю красу, весь жар чуття
На неї передав я.
…О, як хотілось в барви перелити
Цей незбагнений, цей чарівний світ,
Усе навкруг любов’ю оповити
Щоб залишити на землі свій слід.
…Уже й виткав половину – квітка квітку доганя,
Витчу рідну Україну та гривастого коня.
А на ньому верхи – долю,
власну долю – хай летить
По безмежному роздоллю,
щоб уже не зупинить!

фото фото фото фото фото
НІКЗ Качанівка, НИКЗ Качановка, сайт Качановка, палац Качанівка, заповідник Качанівка, заповедник Качановка, Тарновський, kachanovka, Черниговской области, Ичнянского района