Новини

25 травня 2017 року в палаці Тарновських в Качанівці відбулася зустріч керівників Прилуцького району з обдарованою молоддю Прилуччини – переможцями обласних та Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад, інтелектуальних, творчих конкурсів та спортивних змагань.

29 квітня 2017 року відбулася презентація виставки рукотворних килимів Степана Ганжі в Лицарській залі палацу Тарновських в Качанівці на відзначення 75-річчя від дня народження митця на основі фондової колекції Дирекції художніх виставок України. Виставка експонуватиметься до 30 червня 2017 року.

28 квітня 2017 року відбулася презентація виставки "Народні ікони ХІХ – початку ХХ століття" у виставковій залі палацу Тарновських в Качанівці на основі фондової колекції "НІКЗ Гетьманська столиця". Виставка експонуватиметься до 26 грудня 2017 року.

5 березня 2017 року в Національному історико-культурному заповіднику "Качанівка" відкрилася виставка живопису "Грані жіночності" на основі фондової колекції Дирекції художніх виставок Міністерства культури України на відзначення 203-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка.

15 жовтня 2016 року в заповіднику розгорнуто виставку творів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва "Качанівські етюди" (ІІІ сезон) учнів Дитячої школи мистецтв м.Обухів та випускників Київської академії мистецтв.

14-15 вересня 2016 року в Національному історико-культурному заповіднику «Качанівка» було проведено V Качанівські наукові читання на тему: «Палацово-паркові комплекси України: вивчення, охорона, збереження та використання».

День відкритих дверей - Наказ по заповіднику

Наші друзі
Батурин - "Гетьманська столиця" Всеукраїнський клуб з історії

Імпреза. Килимарство Степана Ганжі

до 75 річного ювілею митця

з колекції Дирекції художніх виставок України

Термін проведення: з 20 квітня до 30 червня 2017року

Дирекція художніх виставок України представляє виставку рукотворних килимів Степана Ганжі в лицарській залі палацу Тарновських, який знаходиться в найвідомішому культурно-мистецькому осередку «Качанівка», визнаному одним з семи чудес України.

Степан Ганжа народився 18 квітня 1942 року на Поділлі у селі Жорнище Іллінецького району Вінницької області в родині знаного гончара Олександра Дорофійовича Ганжі і як митець формувався ще з самого дитинства. Пройшовши складні життєві університети і не цураючись найтяжчої праці, Степан Ганжа сформував себе як блискучий артист балету, багатогранний художник, поет-лірик і неперевершений митець-килимар.

Яскраве артистичне минуле – був солістом балету знаменитого хору імені Григорія Верьовки, – вкарбувалося в плоть і кров: а це барвисті строї артистів, прекрасні пісні рідного краю, дивовижна архітектура світових столиць, найкращі музеї, різнобарвна екзотика народного мистецтва країн, де йому пощастило побувати. Шквали овацій супроводжували натхненну працю українських артистів і серед них Степана. Та вік танцівника скороминучий – 20 років стажу і на пенсію.

«Якось в одну з безсонних ночей мене раптом немов осяяло, – розповідає автор – згадалося, як тато колись огороджував двір. Позабивав вербові кілочки, а між ними снував павутиною, нанизував лозові гілочки. Я допомагав йому, подавав галузки. І такий красивий тин вийшов, немов килим, справжній витвір мистецтва. Отож подумалося: а чому б собі не взяти цей принцип за основу». Так і вчинив. Сам виготовив велику раму, понабивав гачків, змайструвавши «приспособу», на якій і досі тче свої диво-килими. А починав він свою образотворчу працю вправно, з кожним твором набуваючи майстерності. Це дивні розписи, декоративні панно, натюрморти, психологічні портрети, жанрові сюжети, книжкова графіка. Але на цьому він не зупинився і взявся самотужки опановувати найскладніший різновид художньої творчості – килимарство. І тут на повну силу проявилась його істинна сутність – одержимий потяг до мистецтва.

За короткий час Степан Ганжа здобув славу одного з самобутніх сучасних митців, творчість якого відзначена званням заслуженого майстра народної творчості України, преміями імені Данила Щербаківського, Катерини Білокур, Сергія Колоса та найвищою нагородою – Національною премією України імені Тараса Шевченка.

В експозиції представлено 10 килимів виконаних автором, які увійшли до класики сучасного килимарства. З них 4 килими – «Чумацький шлях», «А вже весна», «І слава і воля», «Павичі» - Степан Олександрович подарував Дирекції художніх виставок України.

Особливістю творчості митця є власноручне виконання килимів, відтворюючи які він інколи по три-шість місяців не відходить від ткацького верстата в своїй однокімнатній квартирі. Митець опанував силу силенну матеріалів з усіх областей України, освоїв і старе килимарство, і новітнє. Він не копіює давні зразки народних килимів, а творить свій світ, дотримуючись основ і традицій, як по формі так і по змісту. Гама його килимів стримана, тяжіє до півтонів. Його килими дивують пісенними сюжетами, досконалістю форм, тонами та відтінками, витворені багатющою уявою, а уява та на генетичному рівні пов’язана зі споконвічними традиціями його рідного Поділля. Вони співають, бо омузичені ніжним серцем, залюбленим в красу рідного краю, про що свідчать назви: «Ще треті півні не співали», «В похід з полуночі», «Ой, Морозе, Морозенку», «Із-за гори з-за лиману», «А вже весна», «Павочка ходить, пір’ячко ронить», «Квіти Поділля».

Улюблені теми його робіт: дерево життя, квіти, птахи, вершники на конях. Всі сюжети орнаментовані традиційними народними узорами, рослинно-квітковим декором, геометричними образами та символами народного мистецтва – квадрати, ромби, трикутники, кола та півкола, розетки і все конструктивно та органічно вписується в канву килима.

Мистецтво Степана Ганжі нове, вагоме і самобутнє художнє слово в сучасному народному килимарстві з глибокими національними традиціями, які він віртуозно застосовує у власній інноваційності. Унікальні твори митця переконують у тому, що килимарство - це високохудожнє мистецтво, яке зібрало в собі міфологію, народну пісенну творчість, відлунює героїчними сторінками історії, краси рідного Поділля і вабить нас у світ Краси і Любові.

Я килимами простелю
Твій шлях до волі, рідний краю,
Ім’я святе благословлю -
Любов’ю лик твій заквітчаю.
…Усю любов, що я зберіг,-
У кольори переливаю,
Своє життя тобі до ніг -
Я килимами простеляю.
Моя Вітчизно дорога -
Моєї долі берегине,
В тобі - і щастя, і снага,
В тобі, пречиста Україна.
…Все, що дало мені життя,
В красу перетопляв я
І всю красу, весь жар чуття
На неї передав я.
…О, як хотілось в барви перелити
Цей незбагнений, цей чарівний світ,
Усе навкруг любов’ю оповити
Щоб залишити на землі свій слід.
…Уже й виткав половину – квітка квітку доганя,
Витчу рідну Україну та гривастого коня.
А на ньому верхи – долю,
власну долю – хай летить
По безмежному роздоллю,
щоб уже не зупинить!

фото
фото
фото
фото
фото
Щиро вдячний за підтримку при створенні сайту:
Endels реєстрація в ВЕБ Колектив НІКЗ 'Качанівка' Михайло Русаков КтоНаНовенького
Если изображения не видно, обновите страницу
карта маршрутів
на головну сторінку Книга для гостей про сайт, автора та ін..
Яндекс.Метрика Счетчик тИЦ и PR НІКЗ Качанівка, НИКЗ Качановка, сайт Качановка, палац Качанівка, заповідник Качанівка, заповедник Качановка, Тарновський, Буренко, kachanovka, Черниговской области, Ичнянского района