Всі публікації.

В. Серов. Портрет Врубеля.

Художник на всі часи.

(До 160-річчя від дня народження)

Неодноразово Чернігівщину і славозвісну Качанівську садибу відвідував і художник Михайло Олександрович Врубель, якому в березні, цього року виповнилося 160 років від дня народження. Творчість Михайла Врубеля – одне з найзначніших і найзагадковіших явищ мистецтва кінця ХІХ – поч. ХХ століття. Народився М.О. Врубель в Омську 17 березня 1856 року в сім’ї військового юриста. Його батько за походженням поляк, мати з відомого роду Басаргіних, померла, коли хлопчику було три роки. Малювати хлопчик почав рано, і батько помітивши цей хист, намагався сприяти розвитку художнього обдарування. Крім малювання Михайло цікавиться історією, музикою, поезією, театром. Початкову освіту художник здобув в Одеській гімназії, потім вступає до Петербурзького університету на юридичний факультет і у вечірні години професійно навчається малюванню у класі професора П.П.Чистякова. Нарешті в 1880 р. Михайло стає студентом Академії художеств. Він знову потрапив у майстерню П.П.Чистякова і невдовзі став його улюбленим учнем. Дружба з молодим Сєровим, знайомство з Рєпіним мали на нього сильний вплив. Врубель малює й пише аквареллю без втоми, не припиняючи вивчати закони старого мистецтва.

У 1884 році Михайло Врубель залишив академію. Він пристав на пропозицію О.В.Прахова переїхати до Києва й очолити там роботи з реставрації живопису в древній Кирилівській церкві, згодом працює над ескізами для Володимирського собору. Про київський період він зберіг спогади, як про кращі роки свого життя. В цей же час художник знайомиться з родиною Якова Васильовича Тарновського, братом Василя Васильовича Тарновського, власника Качанівської садиби.

-

В листі до сестри М.Врубель пише про цю родину: «… Чудные это люди, сколько сдержаности, серйозности и самого тонкого внимания к жизни при полной физической возможности всем этим пренебречь.»

Улітку 1887 року Михайло Врубель був запрошений в родовий маєток Тарновських під Києвом Мотовилівку, щоб прийняти участь у розписі Іллінської церкви «… Обстановка самая превасходная,- пише Врубель,- в имении Тарновских под Киевом. Прекрасный дом и чудный сад и только один старик Тарновский, который с большим интересом относится к моей работе». В Мотовилівці художник працює над ескізами для Володимирівського собору, а для місцевої сільської церкви пише «Моління про чашу».

Того ж року художник малює родину Якова Тарновського , за грою в карти. На картині зображені Я.Тарновський, його дружина Людмила Антонівна і вочевидь дружина його старшого брата Василя – Людмила Володимирівна з Качанівки, яка на той час гостювала в Мотовилівці.

У 1889 році художник, через хворобу батька, змушений був покинути Київ і поїхати до Казані. Потім він оселяється на багато років у Москві. В цей же період, в 1896 році, він одружується на співачці Надії Іванівній Забелі, рідній сестрі художника М. Ге.

Майже всі літні місяці 1897-1901р.р. родина Врубелів проводила в Іванівському хуторі Борзнянського повіту на Чернігівщині, який з 1876 року стає постійним місцем проживання сім’ї відомого художника М.Ге. Подружжя часом робили виїзди в Ніжин, до рідні дружини. Можливо в один з таких виїздів вони відвідали Качанівську садибу, яка на той час славилась своїми культурними традиціями і гостинністю. Автограф М.Врубеля в знаменитому качанівському альбомі можна датувати 1887-1889р. На жаль, відомостей про обставини перебування художника в Качанівці не збереглися.

Улітку 1901 р. в сім’ї М.Врубеля з’явився первісток – Савочка. Від народження хлопчик хворів і через два роки помер. Можливо, це стало причиною того, що в1902 р. у Михайла Олександровича проявилися ознаки душевної хвороби. Вона прогресувала, але в період ясної свідомості художник знову працював над картиною «Демон повержений», яка вже на той час знаходилася уже на виставці.

Михайло Олександрович Врубель помер 14 квітня 1910 року, сприйнявши смерть як позбавлення. Похоронили художника на кладовищі Новодівичого монастиря в Санкт – Петербурзі. Поет Олександр Блок сказав над могилою художника: «Врубель прийшов до нас як вісник, що в лілову ніч украплено золото ясного вечора. Він залишив нам своїх Демонів, як заклинателів проти лілового зла, проти ночі. Перед тим, що Врубель і йому подібні відкривають людству раз у століття, я вмію лише трепетати.»

Валентина Фабриченко,Організатор екскурсій НІКЗ «Качанівка».

НІКЗ Качанівка, НИКЗ Качановка, сайт Качановка, палац Качанівка, заповідник Качанівка, заповедник Качановка, Тарновський, kachanovka, Черниговской области, Ичнянского района