Всі публікації.

М.К. Бодаревського

Урочистості в Качанівці.
(до 165-річчя від дня народження М.К. Бодаревського).

Якщо розкрити сімейний альбом Тарновських з автографами гостей і переглянути його, далеко не всіх зацікавить прізвище Миколи Корніловича Бодаревського. Серед мистецьких кіл вважається, що ім'я цього художника несправедливо забуте. Втім, саме він розкрив для нас неповторні сторінки із життя качанівської садиби, які до сьогодні зігрівають душу всіх, хто не байдужий до історії Качанівки та її славних традицій.

Життя і творчість художника тісно пов'язані з Україною. Народився він в Одесі 1850 року і був нащадком дворянського роду молдавських господарів Чегодар – Бодарескул. Ріс і виховувався у небагатій сім'ї титулярного радника. Помітивши хист сина до малювання, батьки всіляко розвивали і заохочували цей дар і віддали хлопчика до рисувальної школи Одеського товариства сприяння красних мистецтв, котра перебувала під егідою столичної Імператорської Академії мистецтв. Пізніше Микола Корнілович закінчив і цей заклад, де блискуче навчався з 1869 до 1873 року у класі історичного живопису. Під час навчання в Академії викладачі вважали його одним із кращих учнів: за свої твори майбутній академік отримав чотири срібних і дві золоті медалі.

Творчий діапазон художника був надзвичайно широким; він міг з рівним успіхом писати все, що завгодно: полотна історичної і релігійної тематики, пейзажі, портрети, в тому числі і салонні, жанрові сцени. Але відомим Бодаревський став завдяки портретному живопису.

З 1880 року Микола Корнілович починає виставляти свої картини на Пересувних виставках, а з 1884-го стає офіційним членом Товариства Пересувних художніх виставок. Але відносини з багатьма колегами по «пересувному цеху» у нього не склались. Передвижники старались зафіксувати «істинне життя», яке здебільшого бачили у зображенні бідних селян, злиднів, пияк, релігійних фанатів… У Бодаревського навіть селяни сприймались цілком задоволеними життям, співали і танцювали, як на картині «Весілля в Малоросії», де на ганку панського будинку в Іваниці поруч з молодими зображений господар Качанівки Василь Васильович Тарновський–молодший, який цілком дружелюбно спілкується з простими людьми.

-
-

Полотно «Весілля в Малоросії» датується 1887 роком. Саме в цей рік художник відвідав Качанівку. Завдяки Бодаревському одна із традицій качанівської садиби увійшла в історію у вигляді живописного полотна «Молебень біля колодязя». Цей колодязь зберігся: знаходиться він у качанівському парку на березі Майорського ставка. На картині зображено багатолюдне зібрання місцевих жителів у національному святковому одязі біля криниці. В центрі композиції – священик місцевої Георгіївської церкви у святковому вбранні з дияконом та паламарем. Урочистість моменту підкреслює велика палаюча свіча на високому підсвічнику, котрий стоїть на цямрині колодязя. Перед священиком виносний стіл, накритий скатертиною, на якому лежать богослужбові книги, а на стільцях біля криниці - відра з освяченою водою. Художник побудував композицію так, що глядач спостерігає за дійством ніби з човна, дивлячись із плеса ставка на берег. Твір є характерним для передвижників зразком реалістично – побутового жанру, котрий має не лише художню, але й історичну та етнографічну цінність.

Яскраве дійство освячення відтворив у своїх спогадах племінник господаря Михайло Володимирович Тарновський. За його словами, «…хресний хід після служби рухався від церкви до будинку. Святково вбрана, гомінка, з пучками квітів у руках процесія спускалася до криниці біля ставка, де відбувалось урочисте водосвяття. Майданчик біля криниці був замалий, тож юрба мальовничими групами розташовувалася на схилах гори та сусідніх майданчиках між деревами. Злагоджено співав церковний хор. Під час водо свячення палили з рушниць. Потім усі руки, які тримали букети чорнобривців, стиглих макових голівок та інших квітів, піднімались і священик кропив їх свяченою водою… Картина була настільки яскрава, що художник М.К.Бодаревський побіг по фарби і намалював дуже живописний етюд».

Відомо два варіанти картини Бодаревського. На превеликий жаль, один із них перебуває далеко за межами України, а саме в Омському обласному музеї образотворчих мистецтв Михайла Врубеля під назвою « Яблучний спас в Малоросії».

За словами того ж таки Михайла Володимировича Тарновського, у качанівській садибі була ще одна традиція: у парадній їдальні палацу на передодні Різдва влаштовували новорічні ялинки і театралізовані вистави. Сьогодні колектив заповідника намагається зберігати славні традиції, започатковані в садибі родиною Тарновських і все, що з ними пов'язане.

О.М. Петренко, завідувач відділу науково-освітньої роботи НІКЗ "Качанівка".

НІКЗ Качанівка, НИКЗ Качановка, сайт Качановка, палац Качанівка, заповідник Качанівка, заповедник Качановка, Тарновський, kachanovka, Черниговской области, Ичнянского района