Всі публікації.

О.Я.Волосков

Качанівка очима художника.

Волосков Олексій Якович належить до представників академічного пейзажного живопису 19ст.

Народився в 1822р. в місті Ржев. З самого народження доля не обіцяла малому Волоскову радісного життя. Вроджена «слабкість в ногах» прикувала його до милиць, і в кращому випадку на нього чекала служба при торгових закладах багатих родичів. Та хлопчикові понад усе хотілось учитись. Поштовхом до цього стало його спілкування із художниками живопису. Його ровесники, які були молоді і здорові, часто приїзджали до Ржева писати краєвиди міста та портрети деяких міщан. Дещо і сьогодні можна побачити в Третяківській галере ї. Ось так у хворого хлопчика зявилася Мрія. Але чого вона йому коштувала? Насмішки поза спиною-бо цей світ жорстокий у будь-якому віці і столітті,- гіркі сльози матері, якій було безмежно жаль своє слабке дитя, сварки у сімї: купцеві йти в художники чи артисти - ганьба. Та все ж таки домігся благословення рідних, отримав від них кошти і в 15 років поїхав до Петербурга.

В 1881р. був зарахований до Академії мистецтв. Починає в пейзажному класі під керівництвом М. М. Воробйова. Імя О.Я.Волоскова в екзаменаційному листі Академії часто стоїть поряд з імям Т.Г. Шевченка. Спираючись на важкі милиці ,чим викликає цікавість відвідувачів, копіює картини Єрмітажу, вчиться майстерності у майстрів минулого.

О.Я.Волосков, За чайним столом

Академію закінчив у 1845р. по класу живопису. Отримав звання некласного художника і поїхав до України. Через шість років Волосков отримав статус «призначеного у академіки». В будь-які часи звання академіка художників має підтверджуватися роботами. А їх було чимало. На щастя, час зберіг деякі з них. В Чернігівському історичному музеї до сьогодні зберігаються три пейзажі Волоскова з видами садиби Галаганів 1848 року: «Сокиринський парк. Альтанка», «Готичний міст у Сокиринському парку», «Церква у Сокиринцях», а також вигляд садиби Григорія Гнатовича в с.Лебединцях на Прилуччині. Ці роботи свідчать про те, що художник певний час жив і працював в садибі Галаганів. Та пов’язала доля О.Волоскова із Качанівкою. За протекцією або ж петербурзьких учителів, або ж ставши вже відомим після низки замовлень, О.Волосков був запрошений у маєток Качанівка, Чернігівської губернії. Її власник Григорій Тарновський був членом товариства заохочування художників, і дійсно заохочував їх роботою, а не принизливими подачками. Був учителем малювання молодого Тарновського, правив його малюнки з видами садиби та інтер’єру. Звісно, працював і сам. Про досягнуту майстерність говорить велика робота Олексія Волоскова «За чайним столом», що нині зберігається в Російському музеї. Написана вона в 1851 р., коли художник тільки наблизився до свого тридцятиліття.

Кімната, зображена на полотні носила назву «Ліхтарик». Її інтер’єр відповідав такій назві: балкончик – еркер з вмонтованими в стіні готичними вікнами, з різнокольоровими стеклами, колони, декор стелі, вишукані шпалери, кучерява зелень і картини. Недарма ця робота часто зустрічається в статтях і дослідженнях з історії інтер’єру. Репродукція передає яскраві, розкішні фарби, сонячні плями, що пробиваються крізь зелень, відблиски бічних колон.

О.Я.Волосков, 'Усадьба. Качановка'

Картина – одна з окрас великого музею. Славетна вона і людьми, що опинилися в чайній кімнаті. У центрі господар – Григорій Тарновський, навколо нього, родичі, гості (відомі люди). За спиною у нього стоїть дівчина в світлій сукні – Юлія, - племінниця Г.Тарновського. Вона стала предметом сумного, нерозділеного кохання і захоплення іншого художника, колишнього гвардійського офіцера,- Павла Федотова. Через рік, він відійде в інший світ. Зліва, на першому плані з хустинкою на шиї, замість краватки міг бути сам Волосков, як постійний член таких зібрань.

О.Я. Волосков, 'В Качанівському парку'

З’являється і ще одна робота «Прогулянка в саду». Сімейство Тарновських вийшло прогулятися, а праворуч присів на траву невисокий, рудоволосий, молодий художник з невеличкою борідкою. Так виглядів Волосков в роки, коли жив у столиці і маєтках, куди його запрошували працювати. Не менш яскравою і майстерною є картина «На терасі», написана в 1849 р. Красиві білосніжні колони, між якими проглядається вишукана скульптура.

Сама тераса заплетена зеленими віночками, тягнуться вгору стрункі деревця. Можна тільки уявити як приємно і затишно відпочивалось в такому місці і мабуть недарма Волосков хотів таку красу увіковічити на своєму полотні. На даний час, картини О.Волоскова зберігаються в різних музеях, як України, так і Росії.

Здавалося б, що один з талантів, народжених у Ржеві назавжди покинув свою малу батьківщину. Так, напевно, б і сталося коли б Волосков не мав фізичної вади. Нездоров’я і неможливість породжувати по замовниках, а можливо й інші причини змусили Олексія Яковича ще молодою людиною повернутися до Ржева. Жити тут майже чверть століття. Спочатку, з матір’ю, поблизу невеличкої річечки. Через кілька років одружився з донькою священника – Тетяною Полубенсько. Щоб мати кошти, служив міським нотаріусом і агентом від вогню. Та живопис звичайно, не покидає. В Тверській картинній галареї і Ржевському краєзнавчому музеї до сьогодні зберігаються картини з видами Ржева, старенькі пожовтілі зошити, списані красивим почерком. Багато чого було втрачено під час війни.

Помер Олексій Якович Волосков в 1882 р. Похоронений на Ржевському цвинтарі ,поблизу церкви Божої Матері. В роки війни і церква і цвинтар були зруйновані, зникла з лиця землі і могила Волоскова. Та завдяки збереженому опису і замальовкам, надгробок пам’ятника можна відновити в первозданному вигляді.

організатор екскурсій НІКЗ “Качанівка” Л.І.Клочко.

НІКЗ Качанівка, НИКЗ Качановка, сайт Качановка, палац Качанівка, заповідник Качанівка, заповедник Качановка, Тарновський, kachanovka, Черниговской области, Ичнянского района