Всі публікації.

фото НГПУ

Гоголь - гімназист

До 200-річчя з дня народження українського і російського письменника Миколи Васильовича Гоголя.

Ніжинська гімназія вищих наук була відкрита 4 вересня 1820 року на кошти канцлера Росії князя О.А.Безбородька та його брата І.А.Безбородька. Навчальний корпус гімназії споруджувався протягом 1805 – 1817 р.р. в стилі класицизму за проектом А.І.Руска на околиці Ніжина – Магерках над річкою Остер (тепер це вже центр міста). Гімназія мала статус проміжного навчального закладу між університетами й губернськими гімназіями і користувалась особливими правами і привілегіями. На той час це був один з найпрестижніших навчальних закладів царської Росії.

Курс навчання був розрахований на 9 років з 3-ма відділеннями по 3 роки: нижче, середнє, вище. Гімназія давала енциклопедичну освіту. Вивчалися фізико-математичні, природні й гуманітарні науки. Багато уваги приділялось, так званим, політичним наукам: логіці, основам моральної філософії, природному, народному й державному праву, основам римського права та російському цивільному і кримінальному законодавству. Були в програмі також уроки закону Божого, малювання, фехтування, музики, співу і танців.

М.В.Гоголь, малюнок

Микола Гоголь був одним з перших учнів нововідкритої гімназії. В матеріалах закладу зберігся запис: «Гоголь – Яновский, сын коллежского асессора Василия Афанасьевича Гоголь – Яновского, помещика Полтавской губернии повета Миргородского: поступил 1 мая 1821 года, выбыл 27 января 1828 года». Ще раніше до гімназії вступив Василь Тарновський, майбутній власник Качанівської садиби – 17 жовтня 1820 р. (вибув у 1826 р.). Разом з ними навчались відомі в майбутньому державні й політичні діячі, митці, письменники – доктор права П.Г.Редькін, драматург і письменник Н.В.Кукольник, поет-байкар Є.П.Гребінка, художник А.М.Мокрицький, поет-романтик В.М.Забіла з Борзнянського повіту, який згодом мав тісні зв’язки з Качанівкою та її господарями.

В гімназії Микола Яновський своїми академічними успіхами, втім, як і Василь Тарновський, а надто Віктор Забіла не могли похвалитись. У відомостях про успішність і поведінку переважали «трійки» і «четвірки». У Гоголя траплялись і «двійки», а у Забіли, навіть, «коли». Втім, переглядаючи в Ніжинському архіві ті самі відомості, я був здивований і заінтригований тим, що не зміг там знайти взагалі відмінних оцінок як таких. Для себе я знайшов одне прийнятне пояснення – вимогливість і об’єктивність викладачів. Втім, це не заважало бажаючим благополучно завершити курс навчання й отримати атестати.

Із факультативних занять Гоголь – Яновський обрав лише танці та й то не надовго. Вже тоді в нього прорізався талант письменника і гумориста. Вже тоді він тим жив.

А жили учні – пансіонери в свого роду гуртожитках, які називалися «музеями». Отам то у вільний від занять час і вирувало справжнє життя підлітків, а пізніше юнаків. Там пробуджувалась їх ніжинська муза. Був при гімназії і свій «ермітаж» - велика дернова лава, споруджена самими гімназистами, в т.зв. графському саду. Туди вихованці старших курсів часто пробирались подалі від начальства, щоб душевно переговорити і попалити. Гоголь був байдужим до подібних розваг і, до речі, ніколи в житті не курив. Його захопленням був театр і перші літературні спроби. Пописували потроху майже всі «одноборщники». Серед них вирізнявся деяким талантом Нестор Кукольник. Він першим зачитав в «оригіналі» товаришам уривки із своєї поеми «Торквато Тасо», щоб заохотити й інших до того ж. Виняток зробили для Редькіна і Тарновського, які займались більш серйозними, як вони вважали, справами – готувати курс загальної історії за іноземними джерелами. Наступним читачем був Яновський, який представив товаришам альманах, ним же і редагований. Літературні читання, як правило, завершувались веселими танцями. Ставили «одноборщики» й спектаклі, незмінними режисерами яких були Нестор Кукольник і Микола Гоголь, який виконував також окремі ролі. В комедії Фонвізіна «Недоросток» він настільки артистично відтворив образ Простакової, що глядачі бачили на сцені жінку, а не юнака. Цей спектакль пройшов на біс. А до Світлого свята за участю Гоголя готувалась нова вистава. За декілька днів до цього, коли вже все було готово, спектакль відмінили за тими мотивами, що «артисти», виходячи в місто, просаджують гроші в карти і на більярді. Розчаровані молоді грішники змушені були підкоритись. Це було 1927 року.

А вже наступного року «одноборщики» з атестатами роз’їхались хто куди (ще два роки тому покинув гімназію Василь Тарновський). Гоголь повернувся додому в родове гніздо Василівка, закінчивши курс по 2-му розряду з 14-м класом. Матінка Марія Іванівна була розчарована успіхами чада. Ось як подає діалог матері з сином відомий дослідник життєдіяльності великого гумориста В.П.Авенаріус:

« - Зачем же ты, милый, писал мне, что экзамены идут отлично, все с высшими баллами?
- По наукам у меня, действительно, одни четверки, - оправдывался сын.
- А по языкам?
- По языкам … тройки, в общем выводе – 3 1/2. Но годовые оценки испортили дело: из наук у меня в среднем 3, из языков 2, а в общем 2 1/2.
- Так может-быть в поведении ты опять как-нибудь провинился?
- О, нет! В поведении у меня тоже полный бал – 4. Жаловаться на старших, маменька, не в моем характере… По Христовому учению, хвалил, хвалил даже всегда моих недоброжелателей…»

Перед тим як покинути Василівку юнак сказав на прощальній вечірці молодій гості Софії Капніст: «Вы или ничего обо мне не услышите или услышите, что нибудь хорошее!». Далі був Петербург, радісні зустрічі з однокашниками по гімназії, влаштування то на одну, то на іншу службу, до якої у Гоголя ніколи не лежала душа, і слава великого письменника – гумориста.

Дружба з ніжинськими «одноборщиками» зігрівала Миколу Васильовича все життя і ставився він до цього дуже відповідально. Першим приходив на допомогу, якщо того вимагали обставини. Він доклав чимало зусиль, щоб Василя Тарновського через свого доброго знайомого Михайла Максимовича перетягти з провінції і влаштувати викладачем Київського університету св.Володимира. Правда, з того нічого не вийшло.

У всіх своїх листах до Василя Васильовича Гоголь обов’язково згадував загальних товаришів, описував їх життя-буття, жадав зустрічі. В листі за вересень 1834 р. він висловлював бажання покумуватись з Тарновським: «А что, как твоя женитьба? А я собираюсь крестить маленького крикуна-козленка, который имеет от тебя быть. Пожалуйста, уведоми меня, когда будут крестины…».

Наступного року друзі зустрілись в Качанівці. Бачились в Малоросії і пізніше. Та з кумуванням не склалось.

На світлинах:
1. Ніжинська гімназія вищих наук князя Безбородька. Літографія середини 19 ст.
2. Портрет Гоголя. Малюнок В.Тропініна. (1840 – 1842) (Маловідоме зображення).

Григорій Петренко, історик “Качанівка”.

НІКЗ Качанівка, НИКЗ Качановка, сайт Качановка, палац Качанівка, заповідник Качанівка, заповедник Качановка, Тарновський, kachanovka, Черниговской области, Ичнянского района